تبلیغات
بهترین آهنگهای دهه 70 و 80 میلادی - فریدون فروغی - قاصدک (لاله ی سرخ )فریدون فروغی ، جاوید مرد صدای ایران بود و هست . از نظر من بهترین خواننده ، با شعرهای بسیار قوی و پرمعنا ، آهنگسازی فوق العاده و صدای بسیار دلنشینش توانست در مدت کمی که فعالیت کرد بسیار معروف شود

با اینکه آهنگهای تنگنا و نیاز(نماز)آهنگهای معروف تری هستند ولی من این آهنگ رو بهترین کار فریدون فروغی میدونم (به خاطر شعر فوق العاده ش)

حیف این استعداد بود که مجال فعالیت (بعد از انقلاب ) پیدا نکرد ...

به قول خودم : سگ این آهنگا می ارزه به آهنگای دوزاری امروز


دانلود از سایت مدیا فایر
دانلود از سایت پرشین گیگچند خطی درباره ی فریدون بزرگ به قلم محسن داودی :

خیلی از نامها برای آدمی براحتی با گذشت چندین سال از ذهن پاک می شود . کار با کار کسی ندارم و نمی خواهم زیاد به حاشیه بیا فتم . اما نام فریدون فروغی با توجه به اینکه از اوایل پیروزی انقلاب تا دم مرگش ( دق کردنش ) خبری از او به گوش نمی رسید

بر سر زبانها ماند و این جای هیچ گونه تعجبی نیست . چراکه فریدون در موسیقی پاپ ایران جایگاهی برای خود دست و پا کرد که هر کس را به آن مقام دسترسی نیست اگر چه تعداد آهنگهایش متجاوز از ۳۰ آهنگ نیست که آنهم براحتی قابل دسترس نیست .

درین وانفسای موسیقی که هرکس از هر کجا دلش می گیرد و از دست هرکس ناراحت می شود کاست نواری منتشر می کند و برای فروش عرضه می دارد هر از گاهی نامی به گوش می رسد که تمامی چشمها به سویش گرد می شود . مثال بیاورم ؟ مثلا همین قمیشی . داریوش . ابی . یغمائئ . گوگوش . فرهاد . فروغی . نوری و ....

آنهایی که نامشان را و هنرشان را وقف عشق به مردم کردند و با گریه ی مردم گریستند و با شادی مردم شادی کردند . خوانندگانی که البته زیر چتر آهنگسازان و شاعران ترانه هاشان هنرشان به عشق مردم بود نه به اسکناس هایی که در ذهنشان روی هم می توانست چیده شوند و هنرشان نیز مثل خودشان پولکی می شد .

بگذریم می خواستم بگویم فرقی ندارد ترانه از کجا آمده باشد . از لس آنجلس . تهران

مهم اینست ترانه اهل همین مردم پاک باشد حرف مردم باشد و در گوشه ای از دلشان جا خوش کند . چراکه هویت اینان را همین مردم تعیین می کنند . همین مردم ساده .

صدای فریدون مثل روحش وسعت داشت . اولین بار که به صدایش گوش کردم برای لحظه ای متعجب شدم . آهنگ بسیار سنگین و صدایی متناسب با همان آهنگ .

می خواند : خواهم تو شوی محبوب دلم و قشنگ در دلها محبوب شد .

به جرات می گویم تمامی کسانی که به موسیقی پاپ علاقه مند هستند ( البته نه از شاخه ی جلف آن ) هرکدامشان حداقل دقایقی با آهنگ ها و صدای فریدون خلوت کرده اند  .

 موسیقی پاپ ما آهنگهای فراوانی دارد که هیچ وقت از ذهن مردم خارج نمی شود : بوی گندم . آدمک . گل یخ . پل . مرداب . پوست شیر و آهنگهای فرهاد . و ...و....و...

که براحتی نمی توان از کنارشان گذشت .

چند سالی ست از مرگ خواننده ای می گذرد که سالهای سال در گوشه نشست و به یاوه های مشتی حرف مفت زن نگاه کرد و بغضش ترکید و هیچ نگفت تا آخر که از دست همینان دق کرد و مرد .

اما همان یاوه گویان بدانند که دوام نمی آورند . آنها بدانند که بسیاری آمدند و رفتند . زود هم رفتند و به فراموشی سپرده شدند اما امثال فریدون چه عیب دارد که مثلا نتوانستند به راحشان ادامه دهند . مهم این است که هنوز مردم با همان چند آهنگ زندگی می کنند و خودشان خوب می دانند حتی یکی از امثال همین آهنگها می ارزد به هزاران کاستی که هر روز می بینیم منتشر می شود و لی کو گوشی که برای این چرندیات تلف شود

 یاد فروغ می افتم که گفته است : تنها صداست که می ماند و ذهنم متوجه صدایی می شود که در دوردستها  در دهی به نام قرقرک نشسته است و ما را می خواند که با او بخوانیم .

ما به سوگش نمی نشینیم و با او آن لحظه را که لحظه ی پریدن و رها شدن فریدون بود گرامی می داریم .

براستی ایندفعه نوبت به چه خدمتگذار ملتمان می رسیم که در غم از دست دادنش خودمان را ملامت کنیم که قدرش را ندانستیم ؟


شنیدن آهنگ :
مرگ آن لاله ی سرخ / کفن خنده به روی لب بود
گرد آن آینه ها / شبح فاجعه ای در شب بود
مردن شاپرکا / کشتن قاصدکا
خبر از شومی کاری می داد / نفسش ناله ی غم سر می داد
آشیان رو به خرابی میرفت / تن پوسیده گواهی میداد

تو به این حرف نمی اندیشی / که کفن باید برد و نفس باید داد
و به جای همه ی بودن ها / همه ی دیدن ها / لحظه ها مانده به یاد
شکل اندیشه ی مردن در اوست / همه ی هستی او رفته به باد
مردن شاپرکا / کشتن قاصدکا

او سراسیمه به دنبال تلافی میرفت / به دلش زخم قدم های تجاوز مانده
او نداند که پی مردن خود / می کشد هر چه اصالت باقیست
مردن شاپرکا / کشتن قاصدکا

مرگ آن لاله ی سرخ / کفن خنده به روی لب بود
گرد آن آینه ها شبح فاجعه ای در شب بود
مردن شاپرکا / کشتن قاصدکابرچسب ها : فریدون فروغی ، لاله ی سرخ ، قاصدک ،